Костел кармелітів босих

Костел кармелітів босих

Про нас

  • Львів, вул. Винниченка, 30а
UKR_(cerk_bogorodici)
Костел кармеліток босих Матері Божої Громничої (вулиця Винниченка, 30а, зараз греко-католицький храм Стрітення) — одна з найгарніших пам’яток львівського бароко першої половини XVII століття. З площі перед храмом, розташованим на одному з львівських горбів, відкривається панорама міста.
 
Костел ордену кармеліток, як і львівський костел єзуїтів, нагадує храм Іль Джезу у Римі, збудований за проектом італійського архітектора Віньйоли. Костел збудовано за проектом Яна Баптиста Джізлені — придворного архітектора двох королів Речі Посполитої: Владислава IV і його брата Яна Казимира. Про дату зведення барокового храму (1642-1644) свідчить плита, вмурована над вхідним порталом. Золочені літери латиною розповідають про фундатора храму — батька польського короля Яна ІІІ Собєського Якуба. Тут же вміщено герби польських королівських родин Собєських і Даниловичів.
 
Син, продовжуючи справу батька, своїм коштом закінчив і оздобив храм 1692 року. Ніші порталу оздоблені кам’яними вазами та фігурами засновників ордену кармелітів святих Йосифа і Терези роботи королівського скульптора Андрія Шванера. По скасуванні ордену кармелітів у Львові в монастирі містилася духовна семінарія латинської архідієцезії.
 
Палац латинських архієпископів, розташований поруч із храмом, за тоталітарної влади використовували не за призначенням, його відновлення було приурочене до візиту у Львів Папи Римського Івана Павла II у червні 2001 року.